Pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja – dlaczego warto postawić na nowoczesne rozwiązania?

fotowoltaika

W dzisiejszych czasach coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zamontowanie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Coraz więcej  instytucji dofinansowuje takie projekty, ponieważ jest to związane ze zmniejszaniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pompa ciepła sama w sobie, choć wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, pobiera dużą ilość energii elektrycznej. Dlatego najlepszym pomysłem wydaje się uzupełnienie układu o instalację fotowoltaiczną, która dostarcza darmową energię do zasilania pompy ciepła.

Pompa ciepła i fotowoltaika – Jak optymalizować efektywność?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki ma swoje zastosowanie również w przypadku ogrzewania wody użytkowej. Zasobniki CWU do pompy ciepła to urządzenia, dzięki którym możliwe jest produkowanie i magazynowanie ciepłej wody użytkowej przy wsparciu zarówno pompy ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych.

Pompy ciepła przenoszą ciepło z gorącego źródła takiego jak słońce do chłodniejszego, takiego jak przestrzeń wewnętrzna. Ogrzane pomieszczenia wewnętrzne zawracają następnie chłodziwo z powrotem do regulatora temperatury zewnętrznej.

Pomaga to regulować temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ temperatura zewnętrzna nie wpływa na nią tak bardzo, jak na temperaturę zewnętrzną. Przestrzenie wewnętrzne również korzystają z tej metody, ponieważ klimatyzacja nie może dotrzeć do każdej części biura lub domu.

Czym jest system rekuperacji?

Nie możemy zapominać, że w pomieszczeniach potrzebna niezbędna jest wentylacja. W przeszłości, gdy okna i drzwi były nieszczelne lub odbywało się to naturalnie za pomocą grawitacji, nie widzieliśmy tego problemu, ale gdy w dzisiejszych czasach nowoczesna stolarka, materiały budowlane i izolacje stoi na najwyższym poziomie i sprawiają, że dom staje się niemal hermetyczny nie przepuszcza powietrza, potrzebna jest nam niezbędna staje się wentylacja mechaniczna.

W przypadku rekuperacji stosujemy  się  wymienniki ciepła, dzięki którym odzyskujemy energię cieplną z powietrza wydawanego z budynku. Korzyści, jakie z tego wynikają to, możliwość odzyskania nawet do 90% ciepła co oznacza bardzo duże  oszczędności  oraz mniejsze nakłady na ogrzewanie centralne, następnie wentylacja pozwala wymieniać powietrze o mniejszej zawartości tlenu  na świeże z zewnątrz, dodatkowo filtry chronią użytkowników gospodarstw domowych przed alergenami oraz innymi szkodliwymi zabrudzeniami powietrza.

Wszystkie te rozwiązania pozwalają nam lepiej zapobiegać zmianom klimatycznym oraz  chronić środowisko. Dodatkowym atutem jest aspekt ekonomiczny. Decyzja o zastosowaniu takich rozwiązań z czasem zaprocentuje zwrotem zainwestowanych funduszy, a opłacalność inwestycji dodatkowo możemy zwiększyć uzyskując różnego rodzaju dotacje i ulgi podatkowe.

Więcej informacji znajdziesz na: Sanerga.pl