Najlepsze nasiona rzepaku

nasiona rzepaku

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o rzepaku.

Istnieją dwa główne rodzaje oleju rzepakowego: kulinarny i przemysłowy. Wersja kulinarna, jak wiadomo znajduje się w każdej polskiej kuchni. Natomiast przemysłowy olej rzepakowy stosowany jest głównie w przemyśle chemicznym i motoryzacyjnym.

Czy olej rzepakowy jest zdrowy?

  • Olej rzepakowy jest szeroko stosowany na całym świecie. Słynie z przystępnej ceny i wszechstronności jako olej do gotowania i jest powszechnie stosowany w sosach do sałatek, smażonych potrawach i wypiekach.
  • Olej rzepakowy ma naturalnie niską zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych, co jest doskonałe dla zdrowia. To doskonałe źródło witaminy E – silnego przeciwutleniacza, który może wspierać zdrowie oczu i skóry.
  • Olej rzepakowy jest również doskonałym źródłem tłuszczu omega-3 znanego jako kwas alfa-linolenowy, który zapewnia liczne korzyści zdrowotne dla serca, takie jak niższe ciśnienie krwi i mniejsze prawdopodobieństwo zawału serca.
  • Olej rzepakowy o wysokiej zawartości tłuszczów omega-6 może również wspierać ogólny stan zdrowia. Jednak nadmiar omega-6 może prowadzić do stanów zapalnych w organizmie. Na szczęście w oleju rzepakowym można znaleźć zbilansowaną proporcję tłuszczów omega-3 i omega-6 w stosunku 1:2, co według ekspertów jest idealną proporcją.

Korzyści z oleju rzepakowego.

  • Wszechstronność. Można go używać do pieczenia, smażenia, pieczenia, do marynat i sosów. Posiada wysoką temperaturę wrzenia. Olej rzepakowy ma wysoką temperaturę dymienia, co oznacza, że nie pali się do około 200 stopni Celsjusza. To sprawia, że jest dobrym wyborem do smażenia grzybów lub pieczenia warzyw.
  • Zawiera niski poziom tłuszczów nasyconych. Ma najmniejszą ilość tłuszczów nasyconych spośród wszystkich olejów, co czyni go bardzo zdrowym.
  • To źródło witaminy E. Używanie oleju rzepakowego w kuchni to dobry pomysł na wzbogacenie swojej diety właśnie o tę witaminę.
  • Posiada łagodny smak. Ponieważ olej rzepakowy jest prawie bezsmakowy, nadaje się do użycia w różnych potrawach. Świetnie sprawdza się w dipach, dressingach do sałatek, w pieczeniu, czy smażeniu.
  • Jest przystępny cenowo. Często można kupić olej rzepakowy za mniej niż połowę ceny np. oliwy z oliwek.

Możliwe wady oleju rzepakowego

Niestety często bywa modyfikowany genetycznie. Większość nasion rzepaku, z którego robi się olej sprzedawany w większości sklepów spożywczych jest modyfikowana genetycznie.

Hodowcy genetycznie modyfikują nasiona rzepaku, aby uzyskać wyższe plony i bardziej przystępne cenowo produkty. Istnieją pewne obawy dotyczące żywności modyfikowanej genetycznie i jej wpływu na oporność na antybiotyki, alergie i nowotwory.

Jednak większość badań sugeruje, że produkty modyfikowane genetycznie są ogólnie bezpieczne. Jeśli chcesz uniknąć oleju z modyfikowanych nasion, wybierz taki, który jest oznaczony jako wolny od GMO lub certyfikowany jako ekologiczny.