Prezentujemy marmur Calacatta

marmur

Jednym z poszukiwanych rodzajów marmuru jest Calacatta, który jest wysoko ceniony z powodu walorów estetycznych. Jest to kamień, który charakteryzuje jasne tło o ciepłym kolorze, przecięte żyłami w kolorach szarym i złotym.

Zastosowania marmuru Calacatta

Marmur Calacatta w postaci płytek doskonale nadaje się do zastosowania jako posadzka kuchenna czy łazienkowa, a nawet w salonie. Stanowi też doskonałe rozwiązanie w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ podobnie jak inne płytki wykonane z kamienia naturalnego, płytka Calacatta działa jak magazyn ciepła, kumulując temperaturę, by następnie powoli ją oddawać.

Marmur Calacatta i jego walory estetyczne

Wysokie walory estetyczne marmur Calacatta umożliwia dzięki występowaniu w szerokim wachlarzu odcieni przy dość bogatym przeżyleniu. Dzięki temu możliwe jest układanie płytek w rozmaite wzory o unikalnym charakterze. Walory te sprawiają, że Calacatta jest również chętnie stosowana jako ornament ścienny bądź podłogowy.

Jest to kamień o ponadczasowej estetyce, nadający pomieszczeniom, w których jest stosowany, klasyczny i elegancki charakter, odwołujący się do wielowiekowej tradycji jego stosowania. Jednak doskonale sprawdza się również w nowoczesnych aranżacjach, stawiających na minimalizm, monochromatyczność i surowy wyraz.

Pielęgnacja marmuru Calacatta

Marmur Calacatta, pomimo swoich niezaprzeczalny zalet, jest jednak dość delikatnym gatunkiem kamienia. Z tego względu w sposób naturalny na jego powierzchni mogą pojawiać się otwory, pęknięcia czy żyłki, szczególnie przy gęstym przeżyleniu. Jest to jednak cecha charakterystyczna właściwie wszystkich kamieni naturalnych, dlatego należy to brać pod uwagę zawsze, kiedy bierze się pod uwagę zastosowania naturalnych kamieni w dekoracji.

Z powodu swojej delikatności, Calacatta wymaga starannej pielęgnacji za pomocą odpowiedni dobranych detergentów, a także regularnej impregnacji. Jest to konieczne, jeżeli marmur Calacatta ma zachować swoje unikalne walory estetyczne przez lata. Warto mieć to na uwadze, ponieważ ten gatunek marmury z biegiem czasu pokrywa się patyną, dzięki czemu jego estetyka jeszcze zyskuje na szlachetności.

Więcej przeczytasz na: https://salonmarbella.pl/calacatta-l/