Po co zlecać mycie paneli fotowoltaicznych

Istnieją różne sposoby czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Mycie można wykonać samodzielnie lub można zatrudnić specjalistyczną ekipę. Prawidłowe mycie paneli fotowoltaicznych jest ważne, ponieważ zabrudzone tracą skuteczność i efektywność. Panele mogą ulec zanieczyszczeniu drobnymi cząstkami, np. spalin, pyłem, piaskiem, mchem czy ptasimi odchodami.

Jak myć panele słoneczne?

Ważne jest aby mycie paneli fotowoltaicznych wykonywać za pomocą odpowiednich detergentów i narzędzi. Nieprawidłowo dobrane mogą spowodować, że panele nie będą wystarczająco czyste lub nawet ulegną uszkodzeniu czy zniszczeniu. Najlepiej mycie paneli słonecznych wykonać za pomocą czystej wody i miękkiej szczotki. W razie gdyby panele były mocno zabrudzone można użyć mydła lub płynu do mycia szyb z octem winnym. Ważne aby detergenty dokładnie spłukać czystą wodą. Pod żadnym pozorem mycie paneli fotowoltaicznych nie można być wykonywane za pomocą myjek ani innych urządzeń ciśnieniowych oraz szorstkich, ostrych drapaków. Mogą one doprowadzić do zniszczenia paneli!

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Mamy to szczęście, że mycie paneli fotowoltaicznych może wykonać za nas deszcz. W związku z tym w okresach deszczowych mycie paneli nie jest konieczne. Inaczej jest wiosną czy latem, kiedy jest bardziej sucho. Poza tym w tych okresach więcej roślin pyli, trwa intensywna uprawa ziemi, jest więcej ptaków. Mycie dwa razy w roku na wiosnę i w lecie, wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Można uniknąć kłopotu z myciem paneli fotowoltaicznych inwestując w panele samoczyszczące, które wyposażone są w zraszacze pracujące pod niskim ciśnieniem, a więc bezpieczne dla ogniw.

Czy mycie ogniw słonecznych jest bezpieczne?

Ogniwa fotowoltaiczne można myć samemu, jeśli nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do nich. Należy jednak pamiętać, że ponieważ ogniwa zazwyczaj są na dachach, może to stwarzać ryzyko wypadku. Jeśli nasze ogniwa nie są łatwo dostępne lub boimy się robić to samemu, warto mycie paneli fotowoltaicznych, zlecić profesjonalnej firmie, na przykład: mycie24.pl/mycie-paneli-fotowoltaicznych.php. Wiele firm montujących panele oferuje do nich coroczny serwis, który obejmuje także mycie . Dla własnego bezpieczeństwa warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji.